Temat: Porady na temet pielęgnacji gitary
PIELĘGNACJA
Instrumenty, w których obudowa została polakierowana poliestrem, poliuretanem lub akrylem, należy czyścić flanelą lub inną tkaniną nie rysującą powierzchni można z powodzeniem używać preparatów antystatycznych oraz nabłyszczających.
Instrumenty w których powłoką zewnętrzną jest politura szelakowa wszelkie konwencjonalne preparaty czyszczące na bazie spirytusu mogą spowodować trwałe uszkodzenie powierzchni. Są jednak dostępne środki odświeżające politurę.I oczywiście krem "Nivea"
STROJENIE
W przypadku w którym są nowe kołki stroikowe oraz struny instrument przez pierwszy rok będzie bardziej podatny na rozstrajanie, a to za sprawą nie ułożonych tychże części.
W tej sytuacji będzie konieczne strojenie po upływie ok. 6-cy od wymiany, intensywność gry ma tu oczywiście również duże znaczenie.
Po upływie roku od wymiany, przy umiarkowanej intensywności grania, strój wytrzymuje do roku czasu.
Oczywiście rozstrajanie jest procesem postępującym i przy intensywnej grze czystość stroju będzie się pogarszała szybciej.
WILGOTNOŚĆ
Bardzo wiele właścicieli instrumentów nie zdaje sobie sprawy, że drewno posiada właściwości higroskopijne (przy zwiększonej wilgotności pęcznieje, przy zmniejszonej kurczy się)
Optymalna wilgotność pomieszczenia wynosi od ok.45-60%, niestosowanie się do tych wymogów może spowodować nieodwracalne w skutkach zmiany, np. popękanie dna, strojnicy, mostków itp.
TEMPERATURA
Temperatura nie ma aż tak istotnego znaczenia dla elementów drewnianych, jest jednak ustalone optymalna ciepłota pomieszczenia od ok.18-22 stopni C. Nagłe i znaczne skoki temperatury mają wpływ na trwałość stroju.
POŁOŻENIE
Najdogodniejsze miejsce dla instrumentu jest po przeciwległej strojnie okna (tak by nie padały nań bezpośrednio promienie słoneczne), ok.20 cm od ściany oraz ok.1,5m od źródła ogrzewania.
Mam nadzieje że komuś się przyda