Temat: T. Burton to szmelc?? Yamaha F310 vs T. Burton Greengo WC

Jestem nowy w świecie gitary więc jeśli powiem coś głupiego to proszę o wyrozumiałość. Piszę tego posta w nadziei na jakieś konstruktywne uwagi z Waszej strony. Mam w domu bardzo starą gitarę klasyczną (po przejściach), której brzmienie pozostawia wiele do życzenia. Z pomocą tej gitarki nauczyłem się kilku podstawowych chwytów i w zasadzie na tym kończy się mój dotychczasowy kontakt z gitarą. Niemniej to rozbudziło moją chęć nauki gry dlatego też od jakiegoś czasu chodzi mi po głowie, aby kupić sobie gitarę  i zacząć uczyć się grać – tak zupełnie dla przyjemności. Chciałbym, aby była to gitara akustyczna – brzmienie bardziej mi odpowiada niż gitary klasycznej. Do dyspozycji mam około 500zł.

Nie mając wśród znajomych ani rodziny nikogo kto znałby się cokolwiek na gitarach postanowiłem trochę poczytać  na forach co najlepiej kupić za tę kasę dla początkującego. Po przejrzeniu kilku 'for gitarowych' wyłonił się jeden faworyt bardzo często polecany akustyk w tym przedziale cenowym dla poczatkujacych: T. Burton Greengo WC. 'Uzbrojony' w taką wiedzę poszedłem do jednego ze sklepów muzycznych w moim mieście (Poznań). Kiedy w sklepie dwóch sprzedawców usłyszało, że chciałbym kupić tego Greengo powiedzieli, żebym nie kupował tego szmelcu. Byłem bardzo zdziwiony tym co mówią mając w pamięci to co przeczytałem na tych wszystkich forach. W zamian za to polecali mi za tą kasę przede wszystkim gitarkę Yamaha F310 lub też jeden z modeli Marris'a (D-220M). Dlaczego nie T.Burton? Otóż właścicielem marki T.Burton jest niejaki G. Kisielewski, a dystrybucja tych gitar wygląda mniej więcej tak: produkowane w Chinach sprowadzane do Polski, przyklejana etykietka 'T. Burton' i sprzedawane jako niby coś markowego. Generalnie odradzano mi tę gitarę głównie ze względu na dość niską jakość wykonania. Z kolei ta Yamaha (produkowana ponoć w Indonezji) – dobra sprawdzona marka, solidne wykoanie. Co do tego Marris'a (produkcja ponoć na Słowacji) podobna argumentacja.

Z początku chciałem kupić gitarę z wycięciem (cutaway), ale tutaj znów panowie mi odradzili. Mówili,  że za tą kasę nie ma sensu kupować gitary z wycięciem, ponieważ wycięcie tylko nieco pogorszy jakość dźwięku  (płytszy dźwięk) i w zasadzie praktycznie nigdy tego wycięcia nie wykorzystam (szczególnie jako początkujący). Dodatkowo gitary z wycięciem są nieco droższe.

Generalnie panowie wyglądali na doświadczonych w tej branży niemiej w swoim życiu miałem do czynienia z ludźmi handlu i wiem, że należy uważać (szczególnie że dla mnie branża gitarowa to całkowicie obcy grunt). Ile w tym wszystkim prawdy, a ile handlowego bełkotu?

Po wyjściu ze sklepu miałem wrażenie, że właśnie 'umyto mi głowę' i że jeszcze trochę czasu upłynie zanim wybiorę gitarę dla siebie. Panowie trochę zamieszali mi w głowie. Znów poszperałem na forach i faktycznie ta Yamaha zbiera bardzo dobre opinie i aktualnie jestem 'najbliżej' jej kupna. Czy słusznie ?

Co do tej Yamahy F310 to czy przypadkiem ona nie ma nieco węższego gryfu niż standarowa gitarka? I czy to nie utrudni jakoś znacząco nauki gry?

Piszę tego posta, po to aby upewnić się co do wyboru tej Yamahy F310 oraz żeby przeczytać co sądzicie o tym co mówili Ci sprzedawcy na temat firmy T. Burton.

Z góry bradzo dziękuję za wskazówki.

2

Odp: T. Burton to szmelc?? Yamaha F310 vs T. Burton Greengo WC

to i ja parę słów napiszę od siebie, kupiłem t. burtona greengo słuchając opinii wszelkiej rzeszy ludzi na forum, skutkiem tego gdy przywiozłem do domu gitarę i dokładniej na nią popatrzyłem okazało się,że posiada wadę- była przesuszona,co za tym idzie powstał garb przy 13-14 progu, gitara w wysokich pozycjach brzęczała,dodatkowo zauważyłem rysę wzdłuż łączenia gryfu z korpusem, tak jakby gryf pękał,oddałem więc ją na gwarancję. Po dłuższym czasie do sklepu muzycznego w którym zakupiłem ową gitarę przyszła nowa od producenta przeznaczona dla mnie,okazało się że ma przetrąconą główkę- ponoć kurier nawalił. Ile w tym faktycznej winy kuriera a ile gitary? czekam na kolejną sztukę...

3

Odp: T. Burton to szmelc?? Yamaha F310 vs T. Burton Greengo WC

Przesuszona to wina sklepu, po prostu nie umieją dbać o gitary. Ja wkładam marchew do pokrowca z moim Burtonem, po trzech dniach wyciągam 3x mniejszą i kompletnie suchą(z każdym Burtonem dostaje się ulotkę o tym jak łatwo uszkodzić gitarę w okresie grzewczym). Cóż a przetrącone główki to zdarzają się dość często nawet w Gibsonach Les Paulach, bo to jest najbardziej delikatny punkt gitary, ze względu na naprężenia. Masz pecha dude, a właściwie płacisz za własne lenistwo, bo zamiast pojechać do sklepu i obejrzeć to wolisz czekać w domu na kuriera.

Epiphone Les Paul Standard Plus + Marshall AFD DIY ;] (full lampa) + Dunlop GCB-95

4

Odp: T. Burton to szmelc?? Yamaha F310 vs T. Burton Greengo WC

mpx napisał/a:

Masz pecha dude, a właściwie płacisz za własne lenistwo, bo zamiast pojechać do sklepu i obejrzeć to wolisz czekać w domu na kuriera.

Dude?
czy ja gdzieś napisałem,że czekam na kuriera? czytanie ze zrozumieniem się kłania. Czekam na gitarę, która do sklepu muzycznego ma przyjść za pośrednictwem kuriera. Tam też ją odbiorę.

5

Odp: T. Burton to szmelc?? Yamaha F310 vs T. Burton Greengo WC

Napisałeś że kurier nawalił. Łatwo wywnioskować, że dostałeś ją od kuriera.

Epiphone Les Paul Standard Plus + Marshall AFD DIY ;] (full lampa) + Dunlop GCB-95

6 (edytowany przez auroxx 2010-02-06 14:25:24)

Odp: T. Burton to szmelc?? Yamaha F310 vs T. Burton Greengo WC

piętro wyżej,moja wypowiedź: "Po dłuższym czasie do sklepu muzycznego w którym zakupiłem ową gitarę przyszła nowa od producenta przeznaczona dla mnie,okazało się że ma przetrąconą główkę- ponoć kurier nawalił"

i co wywnioskowałeś?

P.S. a może sam miałem przywieźć gitarę od producenta? Moim zdaniem wystarczy ją odebrać osobiście w sklepie muzycznym.

Odp: T. Burton to szmelc?? Yamaha F310 vs T. Burton Greengo WC

Mały Książę!


T.Burton, tak samo jak wszystkie inne światowe marki, jest produkowany w Chinach. Prawie wszystkie gitary kosztujące mniej niż 3 tys. zł produkowane są poza UE i USA a Indonezja nie jest krajem mającym tradycje gitarowe i słynącym z ich produkcji. Nasze fabryki pracują w wysokim standardzie – wyższym niż niejeden zakład w Polsce. Kontrola jakości odbywa się na wszystkich
etapach produkcji a przed pojawieniem się w sklepie gitara jest kontrolowana u nas, w Polsce – regulowana, ogrywana, polerowana a nawet strojona. Na kartonie zawsze jest pieczątka z datą i podpisem osoby, która ową kontrolę przeprowadzała.

Cutaway? Jedni chcą go mieć bo to dobrze wygląda, inni potrzebują go do grania solówek w
wysokich pozycjach. Cutaway i jego wpływ na brzmienie to sprawa dużo
bardziej skomplikowana niż myślimy - nawet zawodowi gitarzyści się na ten
temat spierają. Wersja z cutawayem droższa? Zależy od marki/modelu. Za
cutawaya w Greengo się nie dopłaca.

W dobrym sklepie muzycznym, sprzedawca zwykle umożliwia ogranie, dotknięcie, poczucie kilku instrumentów różnych marek spełniających podstawowe wymogi klienta. Sprzedawca powinien pokazać, wytłumaczyć i uzasadnić opinię o produkcie, pozwolić zweryfikować opinię klientowi. Życie jednak pokazuje, że czasem jest inaczej, sprzedawcy mają do zrealizowania inne cele (np. target sprzedaży jakiegoś konkretnego producenta) i bywa, że interes klienta przechodzi na dalszy plan. Na szczęście są to sporadyczne przypadki, sklepy muzyczne w całym kraju systematycznie podnoszą jakość usług.

Pozdrawiam serdecznie,
Grzegorz Kisielewski

Poznaniaków zapraszamy do naszej Szkoły Muzycznej T.Burton na Grunwaldzie. ul. Węglowa 1/3.
http://www.uczymymuzyki.com.pl

8 (edytowany przez waldek-j 2010-12-26 01:50:58)

Odp: T. Burton to szmelc?? Yamaha F310 vs T. Burton Greengo WC

Bardzo milo ze pan wpadl panie Grzegorzu,  akurat mam kilka pytan... Po pierwsze: dlaczego wasze gitary sa takie drogie?

gitara akustyczna T.Burton Absolute J, plyta wierzchnia sklejka, plyta spodnia sklejka - cena 836 PLN
gitara akustyczna T.Burton Greengo W-CE, plyta wierzchnia sklejka, plyta spodnia sklejka - cena 659 PLN
gitara akustyczna T.Burton Pally J, plyta wierzchnia sklejka, plyta spodnia sklejka - cena 636 PLN
gitara ajustyczna T.Burton Passage W, plyta wierzchnia sklejka, plyta spodnia sklejka - cena 560 PLN

(sklep internetowy Musicman)

Gitary w calosci ze sklejki sa najnizszym i najgorszym typem instrumentu oferowanego na rynku, a wykonanie takiej gitary w fabryce w Chinach kosztuje nie wiecej niz 70-80 PLN. Rozumiem ze wy nie posiadacie swojej fabryki tylko zamawiacie gotowy produkt w jednej z fabryk "No Name" i jest duza szansa ze wasze instrumenty sa skladane na tej samej linii produkcyjnej co Skyway, Everplay, Epiphone i 50 innych budzetowych marek.

Czy nie uwaza pan ze 500/600/800 zlotych to lekka przesada za instrument wykonany w calosci z pazdzierza? Wszyscy wiemy ze pazdzierz to material na meble a nie instrumenty muzyczne i byloby naprawde ciezko znalezc kogos rozsadnego kto nazwalby (instrument z pazdzierzowym topem) dobrze brzmiacym instrumentem.

Pytam wiec dlaczego tak uparcie pchacie na rynek najtanszy i najgorszy typ instrumentu i jeszcze kazecie sobie slono za to placic?


Wspomnial pan Chiny, Indonezje i gitary ponizej 3 tys. zl. Czy zdaje pan sobie sprawe ze w USA w cenach sklejkowych T Burtonow oferuje sie instrumenty w calosci z litego drewna lub przynajmniej litym topem? Instrumeny <No Name> rowniez masowo produkowane w Chinach i sprzedawanych pod roznymi etykietami, na przyklad:

gitara akustyczna Silvercreek T-160, plyta wierzchnia lity swierk, plyta spodnia lity mahon -   cena 199 USD (605 PLN):

http://i631.photobucket.com/albums/uu38/waldek-j/2gy7g9k.jpg
http://i631.photobucket.com/albums/uu38/waldek-j/2v8sjz4.jpg
http://i631.photobucket.com/albums/uu38/waldek-j/291zzi8.jpg
http://i631.photobucket.com/albums/uu38/waldek-j/11wfpug.jpg

(sklep internetowy Musiciansfriend)

video:

http://www.youtube.com/watch?v=T9KrP4u8 … embedded#!
http://www.youtube.com/watch?v=wI5vhDDD … r_embedded



gitara akustyczna Recording King ROS-06, plyta wierzchnia lity swierk, plyta spodnia sklejka -  cena 190 USD (575 PLN):

http://i631.photobucket.com/albums/uu38/waldek-j/12-25-20106-14-45PM.jpg
http://i631.photobucket.com/albums/uu38/waldek-j/12-25-20106-15-33PM.jpg
http://i631.photobucket.com/albums/uu38/waldek-j/12-25-20106-16-20PM.jpg
http://i631.photobucket.com/albums/uu38/waldek-j/12-25-20106-16-41PM.jpg

video:

http://www.youtube.com/watch?v=agP01obi … re=related



Jak pan odpowie na zarzut ze firma T Burton nabija sobie kieszen kosztem niedoswiadczonych muzykow?

9

Odp: T. Burton to szmelc?? Yamaha F310 vs T. Burton Greengo WC

@up polac mu!!

10

Odp: T. Burton to szmelc?? Yamaha F310 vs T. Burton Greengo WC

Dziekuje ale nie pije. Wracajac do T.Burtona- czy ruszylo sie cos w sprawie mojeg postu, panie Grzegorzu?

11

Odp: T. Burton to szmelc?? Yamaha F310 vs T. Burton Greengo WC

@up jeszcze dodać http://4.bp.blogspot.com/_hASUi_e5pi8/TBkRXHfQ2RI/AAAAAAAAAEo/y8gEzyg1ppY/s400/fuck+yea.jpg

Muzyka wyraża wszystko, co nie może być wypowiedziane, ale o czym nie można milczeć.

12

Odp: T. Burton to szmelc?? Yamaha F310 vs T. Burton Greengo WC

zerknij sobie na oceny i porownaj
http://recenzjegitar.pl/yamaha-f310/
http://recenzjegitar.pl/t-burton-greengo-wc/

odnosnie jakosci burtonow to nie wiem czy widziales je z bliska ale wrazenie robia bardzo duze, odnosnie procesu produkcji wiecej pewnie dowiesz sie z http://www.tburtonguitars.com/index.html

13

Odp: T. Burton to szmelc?? Yamaha F310 vs T. Burton Greengo WC

To, że coś jest produkowane w Chinach to jeszcze nic nie znaczy, gdyż teraz bardzo dużo tam jest produkowane, ważniejsze jest to, jakie wymogi kontroli jakości są narzucone na fabrykę.

Nie wiem jak to jest z gitarami, ale na przykład podzespoły do samochodów różnych firm są bardzo często produkowane w jednej i tej samej fabryce. Tylko na przykład do VW przechodzą przez dwie stacje kontroli jakości, a do Audi przez sześć.

Druga sprawa to nie ma większego sensu porównywanie cen gitar na rynku amerykańskim i pisanie ich w dolarach z polskimi cenami w złotówkach. Stany to całkiem inny rynek, a cena gitary to o wiele więcej niż tylko suma kosztów materiałów użytych do jej wykonania. Jak już to trzeba by sprawdzić za ile te gitary są dostępne u nas.

Tak czy inaczej fajnie by było gdybyśmy przeczytali odpowiedź na to pytanie, ale chyba już z firmy T.Burton tu nikt dawno nie zaglądał.

Tak młody jak dzisiaj nie będziesz już nigdy. Bierz gitarę i graj!
Gitara dla początkujących
Ukulele dla początkujących
Ćwiczenia słuchu dla gitarzystów

14

Odp: T. Burton to szmelc?? Yamaha F310 vs T. Burton Greengo WC

flagowe modele marek takich jak Gibson, Fender etc nie sa i zgodnie z oficjalnymi oswiadczeniami producentow nigdy nie beda produkowane poza USA (wielu innych marek rowniez), do Chin outsource'uje sie tansze modele i to nie wszystkie firmy tak robia, wymienione wyzej maja fabryki w indiach, korei, meksyku czy indonezji - dlaczego? tania sila robocza, tansze surowce w tym drewno, nie oznacza to koniecznie gorszej jakosci ale oficjalnie wiadomo ze wykorzystywane jest do squire'ow inne drewno wiec w jakims sensie jakosc jest gorsza, chociaz mozna tu obwiniac specyfike modelu ktory wlasnie po to zostal stworzony zeby byc tanszy

czy fabryki poza usa moga dorownac jakosci tych w usa? IMHO nie sadze,gdzies te koszty musza byc ciete i na pewno nie ma tam amerykanow pilnujacych kazdej gitary...

15

Odp: T. Burton to szmelc?? Yamaha F310 vs T. Burton Greengo WC

gitarnik napisał/a:

czy fabryki poza usa moga dorownac jakosci tych w usa? IMHO nie sadze,gdzies te koszty musza byc ciete i na pewno nie ma tam amerykanow pilnujacych kazdej gitary...

IMO tak, weź pod uwagę Japonię wink

Zapraszam do czytania mojego bloga:
www.takietampitulenie.blogspot.com

16

Odp: T. Burton to szmelc?? Yamaha F310 vs T. Burton Greengo WC

To już cały jeden kraj więcej niż USA! ;p

"Tore out my heart, handed to me on a silver platter"
Avenged Sevenfold !!!

Odp: T. Burton to szmelc?? Yamaha F310 vs T. Burton Greengo WC

Waldku -J!


Z chęcią odpowiem na Twoje pytanie odnośnie sklejki i cen gitar T.Burton.

Sklejka jest używana do robienia gitar nie tylko z powodu niższej ceny i łatwiejszej technologii, ale także, zwiększonej wytrzymałości i stabilności wymiarowej w porównaniu z litą płytą. Sklejka w gitarach T.Burton wykonana jest z drewna wysokiej jakości a rodzaj użytego drewna ma decydujący wpływ na brzmienie. Ze sklejki wykonywane są nawet gitary najwyższej klasy - np. Benedetto, są to gitary w cenie kilkunastu tysięcy zł w, gitary będące z powodu ich ceny nieosiągalnym obiektem marzeń wielu muzyków, a jednak wykonane ze sklejki!

Sklejka sklejce nierówna. Tanie gitary nie dbających o najwyższą jakość marek są produkowane bezpośrednio w fabrykach gitar przy użyciu "ręcznych" technologii. Takie sklejki sa grube, ciężkie, składają się głównie z kleju (!) a gitary z nich zrobione siłą rzeczy brzmią jakby były zrobione z płyty gips-karton. Sklejka wysokiej jakości jest produkowana w specjalizujących się w tym fabrykach dysponujących odpowiednią aparaturą -
płyty sklejki są tam prasowane pod niewiarygodnym ciśnieniem, w wyniku czego otrzymuje się płaty cienkie i niemal pozbawione kleju. Z takiej właśnie sklejki są robione niskobudżetowe T.Burtony. Nie robimy T.Burtonów w tych samych fabrykach co Skyway, Epiphone, Everplay - to chyba widać i słychać. A gitar z "paździerza" w ogóle sie nie robi (http://pl.wikipedia.org/wiki/Płyta_paździerzowa)


Nawiązując bezpośrednio do pytania - na cenę gitar T.Burton wpływa w dużej mierze kosztowna technologia, jak i wieloetapowa kontrola jakości jaką przeprowadzamy. Mamy taką a nie inną politykę, że kładziemy bardzo duży nacisk na kontrolę jakości wszystkich gitar, nie tylko
tych z górnej półki.  Porównywanie cen gitar z USA z tymi z Polski ma taki sens jak porównywanie cen paliw i innych rzeczy...

Złe skojarzenia odnośnie jakości masowej produkcji w Chinach to już przeszłość. Fabryki w których wykonywane są nasze gitary to wyspecjalizowane i zaawansowane technologicznie zakłady, które są osobiście wizytowane i kontrolowane przez właściciela i konstruktorów firmy T.Burton. Naturalnie w Polsce, w naszym dziale technicznym, następują kolejne etapy kontroli jakości, montaż i regulacja elektroniki (T.Burtony słyną z perfekcyjnego ustawienia stopnia głośności poszczególnych strun - rzecz stwarzająca problemy wielkim światowym producentom), szczegółowy przegląd oraz regulacja gitar, a także, wyrównanie poziomu wilgotności przed wysyłką do sklepu czy też klienta.

Poznaniaków zapraszamy do naszej Szkoły Muzycznej T.Burton na Grunwaldzie. ul. Węglowa 1/3.
http://www.uczymymuzyki.com.pl

Odp: T. Burton to szmelc?? Yamaha F310 vs T. Burton Greengo WC

Co do uszkodzeń gitary:
Uszkodzenia w przesyłce to oddzielna kwestia - zdarza się nieraz, że gitary wysyłane pojedynczo są trochę gorzej "potraktowane" przez firmę kurierską, niekiedy do uszkodzenia lub przesuszenia gitary dochodzi w sklepie muzycznym. Nie wspomnę już o przesyłce Pocztą Polską, w której przesyłka nie posiada praktycznie żadnych gwarancji bezpieczeństwa. Również na te czynniki staramy się mieć wpływ (nie podejmujemy współpracy z Pocztą Polską, wizytujemy sklepy muzyczne) ale jak wiadomo nie wszystko jest w naszej mocy!

Generalnie - sprzedaliśmy już około 15 tysięcy gitar w Polsce jak również za granicą (większość na wymagającym rynku niemieckim) i problemy z nimi są znikomym procentem całości. Jeśli się już zdarzają to zawsze oferujemy fachową pomoc na każdej płaszczyźnie, nieważne czy zgłosi się do nas sklep, czy klient indywidualny. Cieszy nas to, że te tematy pojawiają się na forum, bo to dla nas również cenne źródło wiedzy.

Poznaniaków zapraszamy do naszej Szkoły Muzycznej T.Burton na Grunwaldzie. ul. Węglowa 1/3.
http://www.uczymymuzyki.com.pl

19 (edytowany przez tb2006se 2011-11-01 06:13:38)

Odp: T. Burton to szmelc?? Yamaha F310 vs T. Burton Greengo WC

Warto odświeżyć temat bo przez ostatni rok wiele się zmieniło w kwestii "fachowej pomocy".
Równo 6 tygodni czekałem aż moja gitara wróci z "naprawy". Przez 4, nikt nawet się nią nie zainteresował. Na koniec, zgubiono mój futerał (!) z kapodasterem (tu akurat mój błąd że go tam zostawiłem).
Finalnie: sklep zrywa współpracę, a gitary TB idą na wyprzedaż.

Odp: T. Burton to szmelc?? Yamaha F310 vs T. Burton Greengo WC

Gitary a szczególnie gitary akustyczne to nasza wieloletnia pasja i, co tu kryć, miłość. Nasz serwis jest ceniony zarówno przez współpracujące sklepy jak i przez indywidualnych użytkowników. Osobom ufającym tekstom publikowanym przez anonimowych "wiecznie niezadowolonych": zadzwońcie albo poślijcie do nas maila żeby nas przetestować i przekonać się na ile znamy się na tym co robimy.  Tutaj  jest adres i telefon pod którym "urzęduje" nasz serwisant, świadczy bezpłatne porady a także można się z nim umówić na wykonanie napraw i regulacji nie tylko T.Burtonów (!). Znajdziecie tam także filmy instruktażowe oraz teksty techniczne przydatne nie tylko początkującym gitarzystom.

Poznaniaków zapraszamy do naszej Szkoły Muzycznej T.Burton na Grunwaldzie. ul. Węglowa 1/3.
http://www.uczymymuzyki.com.pl

Odp: T. Burton to szmelc?? Yamaha F310 vs T. Burton Greengo WC

@Tb2006se - co do Twojego przypadku - ten sklep ciągle z nami współpracuje, i to on trzymał gitarę tak długo u siebie zamiast wysłąć ją bez zwłoki do nas. Na dodatek - gitara dotarła do nas bez strun i pokrowca, zawinił wysyłający gitarę sprzedawca. Takie kuriozalne przypadki na szczęście zdarzają się bardzo rzadko. Następnym razem możesz skontaktować się z nami bezpośrednio, możliwe, że zaoszczędzi to Tobie czasu i problemów.

Poznaniaków zapraszamy do naszej Szkoły Muzycznej T.Burton na Grunwaldzie. ul. Węglowa 1/3.
http://www.uczymymuzyki.com.pl

22

Odp: T. Burton to szmelc?? Yamaha F310 vs T. Burton Greengo WC

polecam BARDZO gitarę T. Burton Greengo. Po spiłowaniu siodełka(spiłowałam sama) i regulacji gryfu ( zrobili za darmo w sklepie, w którym kupiłam gitarę) gitara brzmi rewelacyjnie. Gitarę zakupiłam za 450 złociszy. Naprawdę warto kupić. Jeszce raz POLECAM!