Poznaj ponad 165 akordów - odbierz „Tabelę chwytów gitarowych” [POBIERZ ZA DARMO]
Bicia gitarowe
Bardzo częstym pytaniem i problemem, z jakim spotykają się początkujący gitarzyści jest dobranie odpowiedniego bicia do danej piosenki.
W szczególności, aby poprawnie zagrać akompaniament do utworu trzeba wiedzieć:
- jaki chwyt złapać
- w którym momencie chwyt zmienić
- w jakim tempie i ile razy uderzyć w struny
- kiedy uderzyć w struny od góry, a kiedy od dołu
Pamiętam, że ja też miałem kiedyś z tym olbrzymi problem. Kiedy patrzyłem na czyjąś grę to było to dla mnie tylko jedno równe machanie ręką z góry na dół i z powrotem, nie dało się w żaden sposób z tego wywnioskować bicia.
Ponadto, każdy bardziej doświadczony gitarzysta mówił mi, żebym biciem się nie przejmował, tylko bił tak jak chcę, a będzie dobrze. Oczywiście nie było (znasz to skądś?). Rozpaczliwie poszukiwałem piosenek z dokładnie rozpisanymi uderzeniami chwytów, jak również tekstów z zaznaczonymi nad tekstem momentami ich zmiany.
Na domiar złego w całym tym znoju w samouczkach gitarowych na temat bicia były tylko przeróżne sposoby bicia, różne rytmy, walczyki, beguiny i inne takie, które wcale mi nie pomagały i w życiu mi się do niczego nie przydały, nie będę więc tutaj takiej listy podawał.
Jeżeli Ty również zmagasz się z biciem to wiedz, że jest to całkowicie normalne na początku.
Przyswój sobie na początek parę faktów na temat bicia:
- do każdej piosenki bicie może być różne, każdy gitarzysta może ją zagrać trochę inaczej, dodając coś od siebie,
- bardziej istotne od dokładnego odwzorowania bicia jest zmienianie chwytów w odpowiednich momentach,
- nie ma jednego uniwersalnego bicia, które możesz wykorzystać najczęściej i będzie pasowało do większości utworów.
Moim zdaniem (i wiele osób z pewnością to potwierdzi) jedynym sposobem na opanowanie bić gitarowych do Twoich ulubionych piosenek jest opanowanie ich ze słuchu.
Aby to zrobić musisz wyłapać w których momentach zmieniają się chwyty gitarowe, określić jaki jest rytm piosenki, określić uderzenia, oraz rozróżnić, czy dane uderzenie nastąpiło w górę (od struny najcieńszej do najgrubszej - ▲) czy w dół (od struny najgrubszej do najcieńszej - ▼).
Wiem, że to dużo i na początku będzie trudno, dlatego aby Ci pomóc proponuję na początek zacząć od piosenek z prostym biciem i łatwymi zmianami chwytów, aby coś Ci już zaczęło wychodzić i później było już tylko łatwiej.
Najlepiej więc wybrać na początek takie piosenki, w których bicie dla każdego chwytu jest całkowicie identyczne, natomiast chwyty są w miarę proste i każdy gra się tyle samo czasu.
Zombie
Moim zdaniem jedną z takich prostych piosenek, od której możesz zacząć aby wreszcie opanować jakieś bicie i żeby w końcu coś Ci wyszło jest "Zombie".
Piosenka ta składa się w całości z kolejno granych chwytów: e-moll, C-dur, G-dur i D-dur. Każdy z chwytów trwa tyle samo czasu i bicie dla każdego jest takie samo, zobacz na poniższym filmie:
Bicie dla każdego z tych chwytów składa się z dziesięciu uderzeń w struny: ▼▼▼▼▲▲▼▲▼▲.
Natomiast dla zwrotki bicie jest jeszcze prostsze, cały czas w dół, przy czym odbywa się nie po wszystkich strunach tylko głównie po basowych, osiem równych uderzeń na każdy chwyt: ▼▼▼▼▼▼▼▼.
Złap więc teraz chwyt e-moll i przećwicz to bicie. Możesz najpierw wolniej, ważne żeby rytm był dobry. Nie ma znaczenia czy grasz palcami, czy piórkiem, czy uderzasz struny bardziej paznokciami, a może wolisz kciukiem lub nosem, wszystko zależy od Ciebie, przetestuj różne sposoby i graj jak Ci wygodnie, no i przede wszystkim jak według Ciebie brzmi najlepiej.
Jeżeli zmiana chwytów nie wychodzi Ci jeszcze wystarczająco płynnie to możesz przy ostatnim uderzeniu trącić puste struny, to również będzie brzmiało OK.
Czarny chleb i czarna kawa
To kolejny utwór z prostym i regularnym biciem: ▼▼▲▲▼▲. Wykorzystujesz tutaj chwyty: a C G a.
Ćwiczenie bicia
W tym przypadku chwyty to kolejno G a C G, natomiast bicie to jak pewnie zauważysz na filmie ▼▲▼▼▲▲▲▼▼. Piosenka grana tutaj to podobno Non 4 blondes - What's up.
Mam nadzieję, że uda Ci się szybko opanować te ćwiczenia, wkrótce z pewnością zaczniesz słuchowo rozróżniać poszczególne chwyty i rytm, jak również kierunek bicia.
W ramach ćwiczenia proponuję Ci granie chwytów które znasz, wymyślaj swoje bicia, a podczas gry wsłuchuj się dokładnie w różnice pomiędzy uderzeniem z góry i z dołu.