7 bezpłatnych lekcji video dla początkujących [ODBIERZ TERAZ]
Rodzaje gitar
Kiedy już wiesz, że gitara "to jest to" i ogarnęła Cię już nieodparta chęć dołączenia do grona osób dających czadu na imprezach, a później może i koncertach, czas najwyższy na wykonanie podstawowego kroku czyli na zakup instrumentu.
Jaką gitarę wybrać?
Gitary można podzielić na kilka rodzajów:
- klasyczne,
- akustyczne,
- elektro-akustyczne,
- elektryczne,
- basowe.
Przede wszystkim musisz zastanowić się co chcesz grać.
gitary klasyczne - jeżeli interesuje Cię muzyka klasyczna to najbardziej odpowiednia dla Ciebie będzie właśnie ta odmiana gitary.
Gitary te charakteryzują się cichszym i łagodniejszym dźwiękiem niż w przypadku akustyków. Mają z reguły nylonowe struny, stosunkowo mniejsze pudło rezonansowe i szerszy gryf. Jeżeli w swoim mieście zobaczysz plakaty festiwalu gitarowego lub zapowiedzi występów wirtuozów flamenco o latynosko brzmiących nazwiskach to na 90% będą tam właśnie gitary klasyczne.
gitary akustyczne - służą głównie do grania akustycznej muzyki rozrywkowej. Mają większę pudło rezonansowe niż klasyki, węższy gryf, zbliżony szerokością bardziej do gitar elektrycznych oraz metalowe struny. Na tych gitarach możesz dawać czadu na imprezach, grillach i ogniskach, grać zarówno akompaniament, jak i solówki, wymiatać palcami lub piórkiem. Dają dźwięk ostry, wyrazisty (z racji metalowych strun).
gitary elektroakustyczne - droższa wersja gitary akustycznej, wyposażona dodatkowo w przetwornik elektroniczny, który umożliwia podłączenie gitary np. na koncercie. Ale uwaga - to wcale nie robi z niej gitary elektrycznej, jedynie umożliwia podpięcię się do sprzętu, instrument ciągle brzmi jak akustyk. Jeżeli do Twojego miasta przyjeżdża jakiś zespół na bluesowy koncert akustyczny lub widzisz w sklepie płytę w wersji "unplugged" to na 90% będą tam właśnie gitary elektroakustyczne.
gitary elektryczne - no nie wiem co tu jest do tłumaczenia. Każdy na pewno taką gitarę widział w rękach jakiegoś wymiatacza. Dźwięk powstaje tu dzięki specjalnym przetwornikom, reagującym na ruch metalowej struny ponad nimi. Oprócz tego wymaga dodatkowego osprzętu w postaci wzmacniacza, który umożliwia rozprzestrznianie dźwięku początkującego grajka po całym osiedlu oraz zawiera czasem pokrętła dodające określone efekty i drastycznie zmieniające barwę muzyki.
gitary basowe - mogą być zarówno akustyczne jak i elektryczne. Służą do grania partii basowych, czyli tego, co najlepiej słychać na podkręconym na maksa subwooferze Twojego zestawu muzycznego (bo na pewno taki posiadasz a jeżeli nie to ten typ gitary nie jest raczej dla Ciebie). Mają z reguły cztery struny w porywach do pięciu, za to bardzo grube.
Dla osób początkujących, chcących spróbować swoich sił w grze zdecydowanie polecam gitarę akustyczną.
Dlaczego?
- skoro czytasz ten kurs to pewnie jesteś samoukiem, osoby chcące grać na klasykach powinny skierować swoje kroki do najbliższej szkoły muzycznej,
- gitara akustyczna jest bardzo uniwersalna, można na niej grać praktycznie wszystko,
- gitara elektro-akustyczna jest na początek trochę za droga,
- gitara elektryczna jest na początek o wiele za droga,
- gitara basowa jest dla basistów planujących grę w zespole.
Plan B - ukulele
Jeżeli od mnogości opcji wyboru lub wymaganego budżetu rozbolała Cię głowa - rozważ zakup ukulele.
Poważnie radzę, dzięki ukulele:
- wydasz niewiele,
- poznasz co to instrumenty strunowe i czy Ci pasują,
- łatwiej zaczniesz grać niż na trudniejszej do opanowania gitarze,
- na imprezach i tak poszalejesz, zresztą poczytaj więcej na temat ukulele vs gitara.