Opanuj akordy barowe – bezpłatny kurs [ODBIERZ TERAZ]
Triada harmoniczna
W sekcji Tonacje napisałem, że jeżeli chcesz sobie poćwiczyć grę akordów lub ułożyć jakąś prostą piosenkę, to możesz wybrać tonację a następnie grać akordy pasujące do tej tonacji. Możesz się teraz zastanawiać - no ale jakie to są konkretnie akordy?
Odpowiedź na to pytanie daje nam właśnie triada harmoniczna, czyli trzy główne akordy, najprostszy sposób konstrukcji utworu muzycznego.
Triada harmoniczna to trzy akordy zbudowane na pierwszym, czwartym i piątym stopniu gamy
Akordy te mają nawet specjalne nazwy:
- tonika (T)
- subdominanta (S)
- dominanta (D)
W przypadku gam durowych, wszystkie te akordy są durowe, trochę inaczej jest dla gam molowych, wówczas tylko tonika i subdominanta są molowe, a dominanta jest durowa - czyli prosta zasada: dominanta jest zawsze durowa (dlaczego tak jest, możesz dowiedzieć się na naszym forum).
Przykłady triady dla różnych tonacji
C-dur: C, F, G
G-dur: G, C, D
A-dur: A, D, E
D-dur: D, G, A
a-moll: a, d, E
e-moll: e, a, H
(po więcej przykładów odsyłam do Wikipedii)
Znajomość triady harmonicznej może być dla Ciebie bardzo pomocna przy ćwiczeniach, konstruowaniu własnych akompaniamentów, może też ułatwić Ci zapamiętywanie chwytów do niektórych piosenek.
Warto też wiedzieć o tym, że triady durowe można łączyć z odpowiadającymi im triadami molowymi (według pokrewieństwa gam), czyli na przykład C-dur z a-moll, G-dur z e-moll itd. W ten sposób otrzymujemy całkiem fajny i zgrabny zestaw akordów.
Dość często spotykanym zestawem akordów jest coś takiego: Tonika, Subdominanta, Dominanta, pokrewna tonika molowa.
Dla tonacji C-dur ten zestaw będą stanowić akordy: C, F, G i a
Dla tonacji G-dur natomiast: G, C, D, e
A dla tonacji A-dur: A, D, E, fis
Poniżej zamieszczam przykłady piosenek, które są zbudowane na akordach triady harmonicznej, nie powinny być więc zbyt trudne do zagrania:
- Dżem - Naiwne pytania
- Dżem - Wehikuł czasu
- Elektryczne gitary - Dzieci
- Elektryczne gitary - Koniec
- Elektryczne gitary - Nie pij Piotrek
- Hey - Teksański
- Hey - Zazdrość
- Lady Pank - Zawsze tam gdzie Ty
- Myslovitz - Peggy Brown
Oczywiście pamiętaj, że jest to tylko jeden, prosty sposób konstruowania utworu, nie jest to żadna żelazna zasada ani reguła, której wszystkie piosenki muszą się trzymać. Nie są to również jedyne akordy, które pasują do danej tonacji. Muzyka jest o wiele bardziej skomplikowana, nie można jej tak łatwo zamknąć w ogólne ramy i zasady.